Atpakaļ Saturs Uz Priekšu

TA STRADAJA CEKA

Ja kādu gribēja pazudināt, čeka vienkārši uzdeva sameklēt resp. izdomāt šim nolūkam vajadzīgos materiālus.

NKVD trešajai speciālajai nodaļai adresēts uzdevums: sagādāt pilnīga pamatotas kompro-mitējošas ziņa, par Klāru Veisi (pa labu).

Apzināta ļaunprātība šai gadījumā sevišķi uzkrītoša: Klāra Veise jau pirms gada bija no Latvijas aizbraukusi, kā to liecina NKVD dokuments (pa kreisi)

Padomju vara uz saviem kalpiem varēja paļauties: rakstnieka Jāņa Niedres ziņojums valsts drošības tautas komisaram biedram S. Šustinam (apakšā).

Ar speciāliem ziņojumiem uzdeva vākt apsūdzoša, ziņas par aizdomās turamiem. Par ikvienu no tiem čekai bija savs īpašs reģistrs. Ja materialu pietrūk vienā iestalē, tos aizņēmās no otras.

Latvijas iekšlietu tautas komisariata rīkojums kompromitējošu ziņu vākšanai

58


LATVIEŠUS SĀKA VAJAT JAU PIRMAJAS BOĻSEVIKU DIENAS

Bolševiku valdīšanas metožu liecinield.- apcietināšanas un kratīšanas protokoli.

     Policijas kalendārs,atņemts pilsonim Priedītim kratīšanā. Uzraksts liecina, kas bija kratītāji.

     Ziņas un norādījumus par uzraugāmiem, kratāmiem vai apcietināmiem čekai piegādāja rūpīgi organizēts ziņotāju, spiegu un aģentu tīkls. Bet vērtīgākos pakalpojumus sniedza iestādēs un darba vietās ieliktie uzticības vīri.

     Lūk, daži no tiem, kas lika ciest latviešiem: Zīds Cipe Gutmanis, zaglis un kramplauzis ar 3 1/2 g. cietuma stažu, boļševiku ierēdnis dzīvokļu pārvalē (pirmais no augšas). Ernests Rožkalns (apakšā), ielaušanās zādzību specialists, 16 reizes sodīts, kāda tirdzniecības uzņēmuma vadītājs boļševiku laikā.

59


 Čekas gūstekņi — jauni, veci, strādnieki un inteliģenti, vīrieši un sievietes...

60
Atpakaļ Saturs Uz Priekšu