Militarais stavoklis
1919. gada decembri Latvijas armija skaitijas 4 divizijas, Latgales partizanu pulks, Landesvers, Studentu bataljons un nelielas tehniskas dalas. Visi ie musu speki atradas divas frontes.
Austrumu fronte pret sarkanarmiju atradas : Kurzemes divizija, Landesvers un Latgales partizanu pulks. Visi ie speki bija paklauti Kurzemes divizijas komandierim, kur reize ar to bija ari Austrumu frontes pavelnieks.
Dienvidu fronte pret Bermonta armiju: Vidzemes divizija, Latgales divizija un Studentu bataljons. Zemgales divizija atradas formeanas stavokli Liepaja. Riga vel atradas daas specialas un tehniskas karaspeka dalas.
Dienvidu fronte atsevika frontes pavelnieka tagad vairs nebija, bet visas lielakas dalas bija tiei paklautas armijas virspavelniekam.
Musu armijas skaitliskais sastavs decembra beigas bija 69.232 karaviri un 2179 briva liguma darbinieki ar 54 lielgabaliem, 3.3 minmetejiem, 271 lometeju un 321 patauteni. Minetais karaviru skaits bija izveidojies no pulkvea Kalpaka 220 karaviru pulcina, kas 1919. gada izgaja no Jelgavas. Augstak minetais karaviru skaits decembra beigas skaitijas musu armija uz uztura, bet isto karotaju skaits bija labu tiesu mazaks, tomer tas jauzskata par nopietnu speku. Tikai visus os spekus nevareja laist uzbrukuma Latgales atbrivoanai.
Uzbrukumam sakoties, musu armijas kaujas sastavs Austrumu fronte bija ads : (Zinas 1. janvari 1920. g.)
Mūsdienās ir sajūta, ka latvieši var spēlēt tikai azartspēles un spēļu automātus, bet tolaik bija citi laiki. Vīrieši riskēja, bet bija ļoti vērsti uz to, kas ir svarīgi. Ja jūs vairāk interesē spēļu automāti, aplūkojiet Latvijas izvēli šeit.
Virsnk. Durklu lomet. pataut. lielg. minm. zobenu
Kurzemes divizija 200 7800 100 45 15 3 150
un Latgales parti-
zanu pulka kopa
Latgales divizija 180 4400 100 30 8 10 140
Landesvera 160 1950 130 4 9 6 180
Kopa karotaju: 540 virsnieku, 14.150 instruktoru un kareivju ar 330 lometejiem, 79 patautenem, 32 lielgabaliem, 19 minmetejiem, 470 jatnieku un 3 brunotie vilcieni.
Pret musu armiju Austrumu fronte atradas lielinieku 15. armija, kura ienema fronti no Pleskavas lidz Polockai. 15. armijas speki bija adi :
III atsevika Petrogradas brigade; 3. divizijas II brigade; 4. divizijas II brigade ; jatnieku divizions. Kopa karotaju : 6620 instruktoru un kareivju, 370 jatnieku, 239 lometeji, 4 patautenes, 60 daada kalibra lielgabalu un 4 brunotie vilcieni.
Sarkano spekus, salidzinot ar musejiem, - kajnieku bija mazak, bet artilerijas otrtik daudz. Bez tam sarkanie drizuma savus spekus vareja palielinat daudz lielaka mera, neka tas bija iespejams mums. Ja musu armija Latgales atbrivoana nesadarbotos ar Polijas karaspeku, tad jau paa uzbrukuma sakuma mums butu jacinas pret daudz lielakiem spekiem. Gar Daugavas labo krastu Latgale, pretim Polijas karaspekam, staveja fronte sarkanas armijas 53. divizija, 4. divizijas I un III brigade un vel citas mazakas dalas. Vismaz dala no iem spekiem vareja tikt versta pret musu uzbrukoam dalam. Tada gadijuma jau paa uzbrukuma sakuma uz lieliem panakumiem bija gruti ceret.
Vel cinoties ar Bermontieiem, armijas virspavelnieks jau gatavojas Latgales atbrivoanai. Jau novembri, pec Bauskas un Jelgavas ienemanas, Kurzemes divizijas dalas tika atbrivotas un daas nosutitas uz Austrumu fronti pie savas divizijas. Tapat pec Lietuvas robeas sasnieganas tika atvilkta ari Latgales divizija un ta atgaja uz Jelgavu un Rigu. Tas prasija ilgaku laiku, jo divizija atradas talu un plaa fronte. Cinas ar Bermontieiem divizija bija cietusi smagus zaudejumus un kaujas nogurusi. Vajadzeja dot atputu, papildinat zaudejumus un ierocus, izlabot apavus un apgerbus. Bija nepiecieami is dalas apgadat ar vajadzigiem transporta lidzekliem, zirgiem un ratiem, jo to bija nepietiekos. (Shemu 25) Vel lielaku darbu un lidzeklus prasija artilerijas un tehnisko dalu sakartoana un papildinaana. Tapat bija jaapgada partikas vielas karaspeka uzturam visam Latgales atbrivoanas periodam. Tas viss sagadaja armijas virspavelniekam un vina tuvakiem paligiem daudz rupju un pulu, jo toreiz musu zeme bija izpostita un tuka. Iedzivotaju liela dala cieta trukumu. Iekzeme visu armijas apgadaanai nepiecieamo nevareja dabut, nemaz nerunajot par ierociem un municiju ; pat iedzivotaju partikai labiba bija jaieved no arzemem. Neskatoties uz visam im grutibam, armijas virspavelnieks un valdiba ar savu energisko un talredzigo ricibu sagadaja visu armijai nepiecieamo ista laika. Armija vareja gatavoties Latgales atbrivoanai. Ari iedzivotaji bija gatavi nest lielus upurus un visadi centas padarit musu armiju stipru. Tie nodeva armijas vajadzibam partikas lidzeklus, velu, apavus, cik nu katrs speja.
Pa to laiku bija izstradats ari Latgales atbrivoanas plans kopdarbibai ar Polijas karaspeku. Pec i plana Latgales atbrivoanai bija janotiek adi: galvenos triecienus ienaidniekam izdarit ar abiem armijas sparniem. ie triecieni seko isi viens pec otra.
Pirmo triecienu paredzeja izdarit dienvidos ar musu laba sparna spekiem (3. Jelgavas, 9. Rezeknes pulku un Landesveru) kopigi ar polu karaspeku. Polu karaspekam vajadzeja pariet Daugavu pie Daugavpils un austrumos no tas. Musu spekiem pariet Daugavu ziemelrietumos no Daugavpils: Dvietes-Niegales-Dunavas rajona. Dalai no musu spekiem uzbrukt gar Daugavas labo krastu Daugavpils virziena ar uzdevumu, kopa ar poliem, ienemt Daugavpili. Lielakai musu speku dalai, pec Daugavas parieanas, uzbrukt ziemelaustrumu virziena, ziemelos no Daugavpils savienoties ar polu karaspeku un tad ai grupai turpinat uzbrukumu ziemelaustrumu virziena lidz Osvejas ezera un Zilupes linijai.
Pec tam seko otrs trieciens ziemelos, ar musu armijas kreisa sparna stipru grupu (Latgales divizija un Latgales partizanu pulks) Jaunlatgales virziena ar uzdevumu ienemt Jaunlatgales dzelzcela mezglu, tad sasniegt valsts ziemelaustrumu robeu un pec tas nodroinaanas turpinat uzbrukumu gar dzelzcelu Karsavas-Ludzas virziena un talak lidz valsts austrumu robeai.
aja laika musu armijas centra grupai (2. Ventspils un 1. Liepajas pulks) loti plaa fronte pa abam pusem Lubanas ezeram uzbrukt austrumu virziena un saistit eit atrodoos ienaidnieka spekus.
Tads visparejos vilcienos bija Latgales atbrivoanas plans un merkis. Ta, ka adu planu viena panemiena, bez lielakiem partraukumiem, nevareja izpildit, tad tas sadalijas vairakos atsevikos posmos jeb operacijas.
Pirmais i liela plana izpildianas posms bija Daugavpils ienemanas operacija.