Latvieu nacionalo karaspeka vienibu
nodibinaanas Sibirija
Ideja par latvieu nacionala karaspeka atjaunoanu Krievija radas 1918. g. vasara Samara, kur pec Vidzemes un Kurzemes ienemanas no vacu karaspeka un lielinieku apversuma 1917. g. oktobri, bija sapludis daudz latvieu beglu, kas negribeja palikt nedz zem vacu, nedz zem lielinieku varas. Aiz volgas gubernas un Uralos atradas ari daudz latvieu virsnieku un kareivju no latvieu strelnieku un krievu pulkiem, kas neatzina lielinieku valdibu un negribeja nemt dalibu Krievijas pilsonu kara. 1918. g. 27. julija Samaras latvieu sabiedriskas organizacijas notureja apspriedi, kur pienemta rezolucija apliecinaja latvieu strelnieku varonigas cinas ar vacieiem un izteica veleanos, ka latviei ir ar mieru no jauna doties cina ar vacieiem, ja tik viniem butu dota vajadziga iespeja.. ada rezolucija atbilda ari vietejo krievu politisko darbinieku interesem; tie 16. augusta notureja Samara sanaksmi, uz kuru uzaicinaja ari latvieu un cehu- slovaku parstavjus. Tur krievu parstavji apsolijas latvieu centienus atbalstit. Cehi no savas puses naca ar ierosinajumu formet latvieu karaspeka dalas, lai tas kopigi ar krieviem un cehiem cinitos pret kopejo ienaidnieku - Vaciju.
24. augusta notiek atkal Samaras latvieu sapulce, kura piedalas ap 400 latvieu. Sapulce nolema dibinat atsevikas latvieu karaspeka vienibas cinai ar Vaciju. Lemuma izpildianu sapulce uztic pagaidu organizacijas komitejai. Jaundibinamas latvieu karaspeka vienibas skaitas Krievijas Satversmes sapulces virsvadiba. Organizacijas komiteja izstrada un iesniedz pec piederibas projektejamo karaspeka dalu parvaldianas noteikumus. 1. oktobri vietejas krievu tautas valdibas kara ministrs, generalis Galkins, paraksta paveli par 1. Latvijas atbrivoanas bataljona formeanu Troickas pilseta, Orenburgas guberna. Par bataljona komandieri organizacijas komiteja izrauga 1. Daugavgrivas latvieu strelnieku pulka kapteini, Peteri Dardzanu. Latvijas bataljonu iedala krievu tautas armijas Ufas korpusa. 5. oktobri Samaru ienem lielinieku karaspeks. Latvieu organizacijas komiteja un pirmie brivpratigie ar bataljona komandieri Dardzanu priekgala ierodas 14. oktobri Troicka, kur nakoa diena kapteinis Dardzans paraksta pirmo paveli par 1. Latvijas atbrivoanas bataljona nodibinaanu.
Ar to bija veikti pirmas karaspeka vienibas formeanas priek sagatavoanas darbi ; bija jau radies kodols, ap kuru auga un veidojas latvieu nacionalas armijas dala, vestidama latvieu patstavigas valsts tieksmes. Bataljona talakais liktenis tomer nebija nodroinats, jo krievu politiskas aprindas, Kolcakam pie varas nakot, bija redzama nosveranas no revolucijas sakuma sludinatam tautu panoteikanas tiesibam uz vienotas un nedalitas Krievijas centieniem. o krievu latvieiem naidigo politisko virzienu uztvera Sibirijas un Uralu latvieu kongresa Omska nodibinata nacionala padome. Vina savas 6.8. oktobri noturetas apspriedes nolema sutit savus parstavjus uz Jekaterinburgu, kur 16. oktobri ar cehu-slovaku nacionalo padomi nosledza ada satura ligumu: cehi apsola atbalstit latvju tautas patstavibas tieksmes un uznemas latvieu nacionala karaspeka organizaciju. Latvieu karaspeks formejas no brivpratigiem, kas iestajas vina tiei, vai kurus parvieto uz turieni no krievu vai citu tautibu dalam. Latvieu nacionalais karaspeks atrodas zem cehu karaspeka komandas un izpilda Sabiedroto armiju augstakas vadibas dotos rikojumus cinai ar Vaciju un tas sabiedrotiem. Latvieu karaspeka uztureanas izdevumus uznemas segt cehu-slovaku nacionala padome. Vina ari rupejas par latvieu karaspeka vienibu parveanu dzimtene. Ar to latvieu nacionala karaspeka organizacija bija nodroinajusi sev droaku aizmuguri, un ta vareja rikoties brivaki.
1. novembri organizacijas komiteja izbeidza savu darbibu un nodeva savas pilnvaras Omskas latvieu nacionalai padomei. Bataljonu lietu parzinaanai padome nodibinaja kara lietu nodalu. Par vinas parzini izrauga bijuo 1. latvieu strelnieku brigades komandieri pulkvedi, Karli Gopperu, bet lidz vina ieraanas laikam nodalas vadianu uztic bij. 5. Zemgales latv. strelnieku pulka kapteinim Janim Briedim; par nodalas locekliem ievel: J. Loku un inenieri J. Lakatu. 1919. g. 1. janvari bataljona skaitas 13 virsnieku, 4 administrativie virsnieki, 13 instruktoru, 15 strelnieku un desmitnieku.
Bataljona sastava papildinaanai ar brivpratigiem karaviriem bataljona komandieris 1919. g. 11. janvari izsutija 7 virsniekus kareivju pavadiba uz adam pilsetam : Permu, Krasnojarsku, Irkutsku, Celabinsku, Kurganu, Zlatoustu un Miassu.
25. janvari bataljons sanem rikojumu no Ufas II korpusa taba doties uz kaujas fronti korpusa dalu papildinaanai. Bataljons tomer nedabuja iziet uz krievu fronti, jo 31. janvari cehu-slovaku, karaspeka inspektors, generalis okarevs, pazinoja Ufas II korpusam, ka bataljons atrodas cehu-slovaku karaspeka inspektora parzina. Kop i laika tad ari Latvijas atbrivoanas bataljons saka sanemt no cehu intendanturas visus apgades veidus.
1919. g. februara menea beigas Sibirija ieradas francu militaras misijas prieknieks, generalis M. anens (Janin), kura riciba tad ari pargaja visas nacionalas karaspeka dalas. Ta ka krievi latvieu bataljonu no sava sastava vel nebija izslegui, tad en. M. anens bija spiests uzdot bataljonam pagaidam palikt Troicka garnizona dienesta pildianai, pieskaitot to ka francu armijas atseviku vienibu pie krievu Jaickas korpusa, kura par taba prieknieku bija pulkvedis K. Goppers. 29. aprili bataljons dabu no Jaickas korpusa komandiera rikojumu piedalities cina pret lieliniekiem Kustanajas aprinki. Uzdevuma veikanai noriko 1. un 2. rotu 120 strelnieku un 7 virsnieku sastava kapt. Brie mas vadiba. Uzdevums ilgst veselu menesi. Vajadamas ienaidnieku, rotas nogaja kajam un nobrauca braukus ap 900 kilometru, kamer lielinieki iebega Turgajas tuksnesi. Lai panaktu latvieu bataljona izformeanu, vieteja krievu prese cel apvainojumu, ka latvieu rotas butu atlavuas varmacigu un pretlikumigu ricibu pret vietejiem iedzivotajiem. Krievu korpusa komandieris iecela seviku izmekleanas komisiju, kura, ka generala anena parstavis piedalijas komandants ils Legra (Legras). Izmekleana pret latvieiem verstie apvainojumi pieradijas par nepamatotiem; noskaidrojas turpretim, ka nelikumibas vainojami vienigi krievu dalu kareivji un virsnieki. Izmekleanas komisija, lai glabtu krievu armijas godu, lietu nokluseja.
Laikmets no 1918. g. decembra lidz 1919. g. pavasarim jauzskata par Latvijas atbrivoanas bataljonu pieauganas un iekejas noorganizeanas posmu.
Tas nelielais karaviru pulcin, kas ieradas Troicka 14. oktobri, pa ziemu bija pieaudzis daos simtos. Nacionalas padomes nodibinata kara nodala darbojas Jekaterinburga, kas bija izdevigi tai zina, ka te atradas cehu legionu virsvadiba. Latvieu bataljons, kaut gan oficiali skaitijas par piekomandetu krievu Jaickas korpusam, uz noslegta liguma pamata bija cehu armijas sastavdala. Ar francu generala anena iecelanu par Sabiedroto karaspeka virspavelnieku Sibirija ari latvieu bataljona formeana un organizeana nema labveligaku virzienu. Rietumu Sibirijas un Uralu latvieu nacionala padome un vinas kara nodala vareja nodibinat tuvakus sakarus ar latvieu Centralo biroju Talos Austrumos, kur Vladivostoka 7. novembri 1918. g. parakstija ligumu ar francu militaro misiju par Imantas pulka nodibinaanu. Kop i laika brivpratigos sutija, raugoties pec apstakliem, gan uz 1. Latvijas bataljonu, gan uz Imantas pulku.
1919. g. no 23. 28. martam Irkutska sanaca Sibirija dzivojoo latvieu nacionalo organizaciju saeima, kas nodibinaja Sibirijas un Uralu latvieu nacionalas padomes Centralo biroju ada sastava: prof. P. mits (goda prieksedetajs). in. Mazpolis (prieksedetajs), R. Zarin (prieksedetaja biedrs), A. vabe (sekretars), A. Stichevics (kasiers), V. Salnajs (arlietu nodalas vaditajs), pulkvedis J. Kurelis (kara nodalas prieknieks), J. Zarin (beglu nodalas vaditajs), E. kipsna (juridiskas nodalas vaditajs), leitnants J. Ozols (ataejs pie gen. anena taba). Saeima pienema lemumu, ka Latvijai jaiegust pilniga panoteikanas tiesiba, t. i. ka par vinas iekartu un attiecibam ar kaiminu valstim lems Latvijas satversmes sapulce. Sibirija formejamas latvieu nacionalas armijas dalas nav izlietojamas krievu pilsonu kara, bet sutamas uz Latviju. Izpildot Irkutskas saeimas lemumu, Rietumu Sibirijas nacionalas padomes kara nodalu parvietoja uz Vladivostoku, lai ta darbotos kontakta ar Irkutska ieveleto Sibirijas un Uralu latvieu nacionalas padomes Centralo biroju. Nodalas prieknieka amatu izpildija pulkvedis J. Kurelis lidz 1919. g. 7. septembrim, pec kam vina vieta iecela kapt. Jani Briedi. Nodalas priekniekam karaspeka formeanas un parvaldianas lietas. bija piekirtas plaas pilnvaras. Ka abu latvieu karaspeka vienibu augstakam komandierim, kara nodalas priekniekam Centralais birois piekira atsevikas brigades komandiera, bet organizacijas jautajumos - pat kara ministra tiesibas.
Lai abas karaspeka vienibas nostaditu vienadu apmacibu, tad kara nodala izstradaja kopeju macibu planu.
1920. g. vasaras sakuma Uralu pretlielnieciska fronte iestajas luzums : Kolcaka karaspeku lielinieki sakava, un tas nekartiba atkapas. Ari latvieu bataljonam julija sakuma pienaca pavele doties uz fronti pret lieliniekiem, bet latviei to neizpildija, aizbildinadamies, ka bataljons nav beidzis savu formeanos. Lielinieku armija tuvojas Troickai. Kaut gan bataljonam bija dots rikojums doties Orenburgas virziena, bataljona komandieris, neveledamies bataljonu iznicinat krievu pilsonu kara, 25. julija pats uz savu atbildibu izveda bataljonu ka pedejo no Troickas un devas uz Kurganu gajiena kartiba, jo lielinieki bija ienemui dzelzcela liniju. Gajiena kas ilgi. 10 dienas, jo bija janoiet 395 verstis, nema dalibu 35 virsnieki, 5 adm. virsnieki, 2 arsti, 88 instruktori un 494 desmitnieki un kareivji. Nonakot Kurgana, izradijas, ka dzelzcelam trukst ritoa sastava un bataljonam jamero cel kajam talak uz 120 verstis attalo staciju Makuino. e bataljons sedas vilciena un 28. augusta iebrauca Omska. Omskas latvieu nacionala padome pasniedza bataljonam nacionalo karogu. 31. augusta bataljons devas talaka cela un 21. septembri sasniedza Krasnojarsku. e gen. anens pazino, ka bataljons piekomandets cehu-slovaku 3. divizijai, no kuras sanem paveli parnemt ,dzelzcela linijas apsardzibu uz rietumiem no Krasnojarskas. 6. oktobri bataljons stajas pie sava uzdevuma izpildianas. Ar gen. anena atlauju bataljons parnema sava riciba laikrakstu Brivais Latvis, kuru bija sacis izdot Omska J. Brumelis 26. marta 1919. g., A. Kocina redakcija. Sakot ar 20. numura Briva Latvja izdoanu turpina Krasnojarska latvieu bataljons. Laikraksta izdoana ar maziem partraukumiem turpinajas lidz bataljona iebraukanai Vladivostoka 1920. g. 13. junija.
Oktobra menea beigas bataljonu parvietoja un uzdeva tam apsargat dzelzcela liniju no Jenisejas stacijas lidz Klukvenajas stacijai. 5. novembri bataljons dodas uz jauno dienesta vietu; noradita rajona vin izpilda sardzes dienestu lidz 1919. g. beigam, kad, sakara ar Kolcaka armijas atkapanos, latvieu bataljons sanem paveli virzities uz austrumiem un apstaties Verchneudinskas rajona. Cela uz turieni kada dala (ap 300 viru) bataljona sastava aubas par atkapanas izdoanos un Klukvenajas stacijas rajona izklist pa vietejam latvieu kolonistu sadam. Uz o soli vinus pamudina kaiminos stavoas polu divizijas dalu padoanas lieliniekiem. Lielinieku agitatori megina pierunat ari latvieus sekot polu legionaru priekzimei, bet latvieu bataljona vairakums agitatoru prieklikumu noraida; lielinieku puse pariet vienigi macibas komanda : 1 virsnieka un 22 kareivju sastava. Lielinieki tomer latvieiem neuzbruk, un tie 1920, g. 11. janvari izbrauc no Klukvenajas stacijas. Bataljona toreiz skaitijas 75 virsnieki, 5 adm. virsnieki, 1 arsts, 21 apak karodznieks, 99 instruktori, 582 desmitnieki un kareivji. 27. janvari bataljons ierodas Ukas stacija. e notiek maza sadursme ar sarkanarmieiem, bet bataljonam bez zaudejumiem (neskaitot 26 apsaldejuos kareivjus) izdodas nobraukt lidz Nineudinskai, kur apstakli ir nopietnaki, jo staciju ielenkui no visam pusem lielinieki. 29. janvari e notiek nopietnaka kauja: bataljons cie lielakus zaudejumus: 17 kritui, 204 ievainoti un apsaldejuies, 22 kareivji ar gimenem krit gusta. Izbraucot no Nineudinskas, latvieu vilciens cie katastrofu; karaviri pie 30° R liela sala kajam dodas lidz nakoai stacijai. Lielinieki vairakkart meginaja uzbrukt Sabiedroto karaspeka dalam, bet kad panakumu nebija, nodibinajas pamiers, un turpmako evakuaciju lielinieki netrauceja. Februari, martu un aprili bataljons pavada cela uz Vladivostoku bez kadiem starpgadijumiem, kamer 23. aprili nonak Harbina, kur vieteja latvieu kolonija tam, ka pirmam Latvijas atbrivoanas bataljonam cela uz Latviju" pasniedz lielas sirsnibas apdvestu adresi.
e Harbina bataljona komandieris sanem Sabiedroto Sibirijas karaspeka virspavelnieka, gen. anena, 15. aprili parakstitu paveli. kuras noslegums skan adi:
Polu divizijai sabrukot, kareivji un virsnieki ir pratui, neraugoties uz grutibam un zaudejumiem kaujas, izlauzties cauri ienaidnieka kedei un turpinat atkapanos ar cehu-slovaku palidzibu.
Ar o 6000 kilometru garo atkapanas celu cauri visai Azijai, kurai nav lidziga visa kara vesture, un kuras grutibas saprata visi, kas pazist Sibiriju, bataljona karaviri izpelnijuies visparejo cienibu, tapat ari vinu vadonis, kur pratis vinus izvest caur tik daudz kerliem. Mans uzdevums ir vel vienreiz to pastripot.
13. junija bataljons iebrauc Vladivostoka un gatavojas braukanai uz dzimteni tvaikoni. Vina ai laika skaitas 96 virsnieki, 7 adm. virsnieki, 2 arsti, 27 virsseranti, 41 serants, 41 kapralis, 32 dikareivji un 486 kareivji, kopa 722 karaviri. 20. un 21. junija bataljons 1084 viru sastava ar japanu kugiem Neisli-Maru un Cikusenmaru atstaja Vladivostoku, un 22. junija abi kugi nonak Curugas osta Japana, kur bataljons pilna sastava parvietojas uz anglu kuki Voronea, kas 24. junija atstaja ostu, lai dotos uz Liepaju. Liepaja tvaikonis pienaca 3. oktobri un pec trim dienam bataljons pa dzelzcelu ieradas Riga. 28. oktobri bataljonu ieskaitija Latvijas armijas sastava un pardeveja par Latvijas strelnieku pulku. Laika no 1.-30. novembrim pulks parformejas un sagatavojas robesargu dienestam. 6. novembri pulka komandieris Dardzans nodeva pulka komandeanu kapteinim Baumanim. Decembra menesi pulks izbrauca uz Latgali un novietojas Rezekne, Kraslava un Ludza. 1922. gada, sakara ar robesargu izformeanu, Latvijas strelnieku pulku parformeja, pardevejot to par Latvijas strelnieku bataljonu un iedalija to ka III bataljonu 10. Aizputes kajnieku pulka.
Ap to pau laiku, kad par Latvijas brivoanas bataljona formeanu pacelas jautajums Samaras Latvieu sabiedriskas organizacijas, Talos austrumos dzivojoie latviei bija nodibinajusi 1918.g, 5. novembri Vladivostoka savu Centralo biroju un ari atradui par nepiecieamu dibinat latvieu karaspeka vienibas zem francu virspavelniecibas, ka ari noorganizet brivpratigo vakanu Vladivostoka, Habarovska, Cita, Irkutska, Krasnojarska un Blagovecenska. 11. novembra sede Centralais birojs, kura ietilpa prof. P. mits, rakstnieks A. vabe, V. Salnajs, M. Salnajs, J. Mazpolis, J. Berzin un V. Leitis, par latvieu formejama karaspeka vienibu prieknieku iecela bij. 5. Zemgales Latvieu strelnieku pulka bataljona komandieri, pulkvedi J. Kureli. Kad latvieu noluki formet savu nacionalo karaspeku klust zinami vietejam krievu armijas virspavelniekam, tas pasludina, ka nacionala karaspeka dalu formeanas vajadziga vina atlauja. Latviei tomer neliekas trauceties un virza talak savu nacionalo vienibu formeanas un izveidoanas darbu.
1918. g. 1. decembri pulkvedis Kurelis paraksta savu pirmo paveli, kura pazino, ka Talo austrumu latvieu Centralais birojs 14. novembri vinu iecelis par pulka komandieri, un ka vin stajas pie pulka formeanas. o pulku Centralais birojs nolema saukt par Imantas pulku.
Pulka formeanas sakuma radas grutibas ar kareivju apmacianu. Latvieu valoda nebija militaro reglamentu ; nebija izstradata ari militara terminologija. Lai os trukumus pec iespejas atri noverstu, Centralais birojs 1918. g. 6. decembri ieveleja prof. P.. mitu, leitnantu J. Ozolu un A. vabi sevika valodas komisija, kam uzdeva izstradat latvieu militaras komandas terminologiju. Tai paa sede nodibinajas otra komisija ar uzdevumu izstradat Imantas pulka parvaldianas noteikumu projektu.
Kad 1919. g. sakuma Vladivostoka ieradas Sibirijas nacionalas padomes nodibinata kara nodala, abas komisijas darbibu izbeidza.
Pulka formeanas darbi norisinajas loti grutos apstaklos. Bija jarekinaja ar krieviem, franciem un visparigi ar arkartigi saregito politisko stavokli Talos austrumos (krievu atamanu avanturas, komunistu agitacija, atklatas sacelanas). Krievu armijas iestades pulka formeanai lika cela visadus kerlus un latvieus no savam dalam neatlaida. Brivpratigo vakanas biroji, ieverojot Sibirijas milzigos attalumus, nespeja isa laika darbibu attistit velama virziena. To pa dalai var izskaidrot ari ar to, ka Talo austrumu Centralam birojam truka laikrakstu, kas veicinatu vina sprausto merku popularizeanu; vieteja krievu prese pret latvieiem bija noskanota nelabveligi. Bet daudz naidigak uz latvieiem raudzijas militaras autoritates. Generalis M. anens savas 1933. g. publicetas atminas (Ma Mission en Siberie 19181920) pastasta, ka krievu iestau naids pret latvieiem bijis liels un prasijis no vina daudz pulu naida seku noveranai. Kada 1919. g. februari notikua saruna krievu armijas taba prieknieks Lebedevs izteicies anenam, ka vienigi pareizais ricibas veids butu likt visus latvieus apaut. Bet grutibas draudeja ari no citas puses. Generalis anens sanema no savas priekniecibas Parize paveli likvidet saformetas latvieu karaspeka dalas. Acimredzot, tas notika uz Sibirijas krievu valdibas pieprasijumu. o rikojumu anens un francu komisars Sibirija grafs de Martels tomer neizpildija, jo vini atrada, ka latvieiem vienreiz dota atlauja nav atsaucama. Gen. anens atbildeja, ka jau pastavoas latvieu karaspeka vienibas nebutu velams izformet, un ka jaunas vienibas vairs netikot atlauts formet.
Tados apstaklos pulka formeanas noriteja lena gaita. 1919. g. 1. aprili pulka skaitijas 41 virsnieks un 196 kareivji. Brivpratigo vakanas darba naca prieka vairaki starpgadijumi, kas trauceja pulka izsutito emisaru darbibu. Viens no sapigakiem atgadijumiem bija ta saucama Bockarevas tragedija.
1919. g. 15. marta Imantas pulka brivpratigo vacejs Peteris Canka veda no Cernajevo-Seiskas rajona novietotam latvieu kolonijam pa Amuras dzelzcelu uz Vladivostoku Imantas pulkam 31 brivpratigo. Amuras dzelzcela austrumu josla tani laika atradas zem japanu karaspeka kontroles un uzraudzibas. Blakus dzelzcelam opereja latvieiem naidigs krievu karaspeks. Krievu komandieris telegrafejis japanu divizijas komandierim, un pedejais Bockarevas stacijas komandantam, lai apturot vilcienu, jo vina braucot komunisti, kas gatavojoties uzbrukt stacijai. Japaniem jau vairak reizes bija pienakuas zinas, ka komunisti gatavo viniem uzbrukumu un tapec tiem bija iemesls but uzmanigiem, jo netalu no ejienes komunisti bija nesen uzspridzinajui tiltu par Sejas upi. Bockarevas stacijas komandants, kura riciba bija rota kareivju, ielenca vilcienu. Brauceji pa lielakai dalai bija begli un nesaistija pie sevis japanu uzmanibu, bet 32 latvieu brivpratigie atgadinajui tiem komunistu partizanus; japani vinus arestejui un noavui. Kad is gadijums naca zinams Sibirijas latvieu nacionalai padomei, vina ierosinaja lietas izmekleanu un iesniedza Vladivostoka dzivojoam japanu diplomatiskam parstavim prasibu izmaksat krituo pakal palicejiem pensiju. Japanu valdiba atvainojas un izteica savu noeloanu par bedigo parpratumu. Tad pat vina iemaksaja Latvijas valdibai 172.800 jenas izsnieganai noauto latvieu piederigiem.
Pulkam stavot Vladivostoka, to biei piemekleja daadas epidemijas: tifs, holera, cholerina, kas plosijas Vladivostoka un tas tuvaka apkartne. is epidemijas prasija ari no Imantas pulka vairakus upurus, kuri gulditi Vladivostokas latvieu kareivju bralu kapos.
Sava pastaveanas laika Imantas pulks izpildija garnizona dienesta pienakumus Vladivostoka novietota Sabiedroto karaspeka garnizona. Pulku bez tam vel nodarbinaja daadas dienesta gaitas. Tas gaja starptautiskas militaras policijas patrulas, pavadija Sabiedroto kara materialu sutijumus Kolcaka armijai, apsargaja Vladivostokas ostas noliktavas, kur glabajas Sabiedroto kara materiali.
1919. g. 31. decembri pulka bija vislielakais karaviru sastavs: 74 virsnieki un 1114 kareivji ; pec tam tas daada iemesla del samazinajas. Kad 1920. g. 1. februari Vladivostoka krita Kolcaka valdiba un vara pargaja vietejo pavaldibas iestau rokas, no pulka aizgaja 2 rotas kareivju ar visiem ierociem un apgerbu. Dala no aizgajejiem cereja noklut atrak Latvija, bet citi to darija, klausidami lielinieku agitatoriem. 29. marta 1920. g. pulka skaitijas 90 virsnieku un kara ierednu un 76S instruktori un kareivji. Pulks sastaveja no 2 bataljoniem (bataljona 3 rotas), instruktoru macibas komandas, sanitaru nodalas, lometeju, jatnieku, izluku un sakaru komandas, orkestra, saimniecibas nodalas un rezerves. Pulka uzturu un apbrunoanai nepiecieamos materialus izsniedza francu intendantura.
Pulks uz Latviju izbrauca trijas partijas. Pirma partija 32 virsnieki un 255 kareivji izbrauca no Vladivostokas 28. februari 1920. g. kinieu tvaikoni Gveneth zem anglu karogu un nokluva Riga 5. junija. Otra partija 465 karaviru sastava ar anglu tvaikoni Danija izbrauca 23. marta 1920. g. un ieradas Liepaja 21. junija, nobraukdama ap 25.000 kilometru. Pedejie imantiei skaita 119 - ieradas Latvija 1920. g. novembri ar tvaikoni Brandenburgs.
Imantas pulku, pec ieraanas Latvija, izformeja. Pulka karavirus pa dalai demobilizeja, pa dalai sadalija starp citam karaspeku dalam. Dai no viniem dabuja nemt dalibu Latgales robeu sargaana lidz miera liguma nosleganai ar Krieviju 1920. g. 11. augusta.
Pulks nepilnos 2 pastaveanas gados pardzivoja 5 komandetu mainas: pulkvedi Kureli, majoru Pone, kapteini Lobe, kapt. Ozolu un kapt. Groskaufmani, kura komandeanas laika pulks ieradas Latvija.
Par Latvijas atbrivoanas bataljona un Imantas pulka uztureanu Sibirija Francijas valdiba 1922. g. pieprasija no Latvijas valdibas 8.500.017 franku lielu atlidzibu. Par abu pulku parveanu dzimtene uz anglu valdibas pieprasijumu Latvijas valdiba ar 30. junija 1925. g. lemumu piekrita samaksat 130.000 marcinu sterlinu.
Abas Sibirija nodibinatas latvieu nacionalas karaspeka vienibas gan nedabuja nemt tieu dalibu Latvijas brivibas cinas, jo vinas ieradas Latvija, kad faktiski bija izbeigusies kara darbiba fronte, vai ari pec miera liguma nosleganas. Bet tas tomer nevar mazinat to lielo moralisko un patriotisko nozimi, kas izpaudas o vienibu nodibinataju un visu parejo karaviru liela gribas speka pulceties brunota vieniba savas tautas tiesibu izciniana. is militaras vienibas glaba no boja ieanas tala sveuma vairak tukstous latvieu karaviru un deva tiem iespeju atgriezties dzimtene un pielikt savu roku patstavigas Latvijas valsts nostiprinaanas un izveidoanas darba.