Bermonta-Avalova armija.
Krievu ta saucamo Rietumu armiju 1919. gada saformeja pakapeniski Bermonts, laika no 12. junija lidz oktobra sakumam, tin tadel ari mineto armiju bieak pienemts saukt par Bermonta armiju. Kas isti bija Bermonts, tas nav pietiekoi lidz im noskaidrots. Krievu-japanu kara (1904. -1905. g.) vin piedalijies ka Primorski dragunu pulka vai 1. Nercinski kazaku pulka kapelmeistars, bet pec citas versijas, ka savvalnieks. Velak nokluva gen. Micenko taba un par kaujas nopelniem paaugstinats praporcika pakape. Paaugstinatiem par kaujas nopelniem praporcika dienesta pakape bija tiesiba miera laika iestaties bez parbaudijumiem junkuru skolas. o tiesibu ari izmantoja praporciks Bermonts un nobeidza kavalerijas junkuru skolu, pec kam daus gadus dieneja ka virsnieks 1. ulanu pulka, bet bijis spiests pulku atstat un aiziet rezerve. Pasaules kara sakuma vin atkal nokluva gen. Micenko taba jau ka generala personigais adjutants, pa prieku II Kaukaza un velak XXXI korpusa, un 1915. gada rudeni bija tabsrotmistra pakape. Kopa ar vacieiem 1919. gada sakuma aizbrauca no Ukrainas uz Vaciju un ar vacu militaro aprindu atjauju Zalcvedeles gusteknu nometne saka formet brivpratigo nodalu cinai ar lieliniekiem. Tur vin jau uzstajas ka pulkvedis un velak pievienoja savam uzvardam ari tituli knazs Avalovs. Viens ir taisniba, ka vin maceja iegut popularitati starp jaunakiem virsniekiem un kareivjiem, un tadel ari vinam nodalas formeana gaja sekmigak uz prieku neka citiem. (5. shemu.)
Jau junija sakuma vina nodala skaitijas 350 viru un 12. junija tas ar nodalu ieradas Jelgava, lai te turpinatu formeanas darbu. Tapat krievu bijuais andarmu pulkvedis Virgolics saka formet savu nodalu Vacija un ari atbrauca uz Jelgavu talakai formeanai. Pec Strazdu muias pamiera no Rigas uz Jelgavu pargaja ari Livena nodalas tabs un 1 bataljons, bet nodalas 2 bataljoni jau atradas Liepaja. Firsts Livens 3. julija uznemas vadibu par visam 3 krievu nodalam un apvienoja tas viena Rietumu korpusa, kas skaitijas krievu Ziemelrietumu brivpratigo armija. Bermonts gan ne ar labpatiku nostajas Livena paklautiba un pa aplinkus celiem meginaja iegut Golca labvelibu, kas tam ari izdevas. Krievu Ziemelrietumu armijas komandieris, Gen. Judenics, 9. julija atsutija Livenam paveli, korpusu nekavejoties parvest uz Narvu, iztirot pa prieku to no germanofiliem. Livens labi saprata, ka ar mineto paveli vina plaie organizacijas plani tiek izjaukti, bet tomer paklausija un savu nodalu (ap 3500 cilv.) aizsutija. No Liepajas jau 9. julija izbrauca plkv. Kanepa-Janovica nodala (ap 500 cilv.), 23. julija no Rigas uz Narvu izbrauca pa dzelzcelu ap 1500 livenieu un pec daam dienam no Daugavgrivas aizbrauca parejie. Tomer Bermonts un Virgolics nepaklausija un palika : pirmais Jelgava un otrais parbrauca uz auliem, pie kam tagad Bermonts uzstajas jau ka vecakais. Vel julija sakuma Bermonta nodala nebija liela, tikai apmeram 3 rotu stipruma, bet pec Livena nodalas aizbraukanas, Bermonta speki strauji saka palielinaties, jo visi tie brivpratigo pulcini, kuri brauca no Vacijas un Polijas (Tie bija pa lielakai dalai bijuas krievu armijas gustekni) pie Livena, tagad iestajas Bermonta nodala.
Augusta Bermontam jau skaitijas kadi 45000 cilveku, no kuriem ap 1000 vacieu. Ka Bermonts ta ari Virgolics tagad savas nodalas pardeveja par korpusiem un vispirms keras pie daudzo tabu formeanas. Tadel ari kauju vienibu formeana gaja gausi uz prieku un Virgolica korpusa nekad durklu skaits neparsniedza
1500. Labak gaja Bermontam ar grafa Kellera korpusa formeanu. Tomer ari ini korpusa lidz 8. oktobrim, kad sakas kaujas, bija saformeti tikai 1 1/2 kajnieku pulki, paredzeto 4 pulku vieta, un 3 nelielas baterijas. Ligumu ar Golcu Bermonts nosledza 21. septembri un parskaitija sava armija (Bermonts 5. septembri publiceja paveli, ka gen. Judenics vinu iecelis tar krievu Rietumu armijas k-ri) tos vacu spekus Latvija un Lietuva, kuri nevelejas braukt uz Vaciju.
Bermonta armijas spekus pats Bermonts sava gramata Im Kampfe gegen den Bolschewismus noverte uz 5152,000 cilveku, no kuriem 40,000 vacu brivpratigo. Zinams, isto karotaju skaits bija daudz mazaks, bet ari to Bermonts verte uz 45,000 cilveku ar 100 lielgabaliem, 600 lometejiem (Te domati smagie un vieglie lometeji kopa) , 50 minmetejiem un 120 lidmainam.
Armija dalijas 3 lielas grupas:
a) krievu dalas (grafa Kellera un Virgolica korpusi),
b) Dzelzsdivizija,
c) Baltenlandes grupa jeb Vacu legions.
No krievu vienibam stipraka bija grafa Kellera korpuss, kur skaitijas ap 10,000 cilveku, no kuriem 3000 vacieu. Par grafa Kellera korpusu tas bija nosaukts vienigi reklamas del, jo grafs Kellers, kas Pasaules kara sakuma komandeja krievu 10. kavalerijas diviziju, velak III kavalerijas korpusu un skaitijas par labako kavalerijas generali, tika noslepkavots jau 1919. gada sakuma Kijeva. Korpusa vajadzeja but 4 plastunu (Bijua krievu armija par plastuniem sauca Kazaku kajnieku vienibas. Miera laika 6 plastunu bataljoni komplektejas vienigi ar Kubanas Kazakiem.) pulkiem, vienam vieglas artilerijas pulkam, smagas artilerijas divizionam un kavalerijas pulkam, ka ari vel daam tehniskam vienibam un rezerves bataljonam. Kaujam sakoties, pilnigi saformets bija tikai 1. plastunu pulks 3 bataljonu sastava. Katra bataljona bija 4 strelnieku un 1 lometeju rota, bet pulka vel bija 1 minmeteju komanda (8 minmeteji). Otra plastunu pulka bija saformetas tikai 5 rotas un neliela minmeteju komanda (4 minmeteji). 3. un 4. plastunu pulka bija saformeti vienigi visada veida tabi.
Labaka stavokli atradas korpusa rezerves bataljons, kuru formeja galvena karta no vacieiem plkv.-ltn. vai kapteinis Bode. ari artilerijas pulka divu divizionu vieta bija saformets tikai 1 divizions ar 3 baterijam pa 4 lielgabaliem baterija. Smaga diviziona bija gatava 1 baterija. Kavalerijas pulka cilveku skaits bija priek 23 eskadroniem, bet zirgu tikai kadi 30. Bez tam korpusa vel bija atsevika vacu lometeju rota (Krafta) un 2 lidotaju nodalas. Korpusa ierindu vienibu stiprumu Bermonts verte uz 7000 viru ar 12 viegliem un 4 smagiem lielgabaliem, 100 lometejiem (Te domati kopa smagie un vieglie lometeji) , 12 minmetejiem un 12 lidmainam.
Virgolica korpuss bija daudz vajaks, jo tur bija saformets tikai 1 strelnieku pulks 6 rotu sastava, 3 nelielas baterijas pa 2 lielgabaliem katra, 3 nelieli eskadroni un 1 lidotaju nodala, ka ari daas nelielas tehniskas un etapu vienibas. Viss cilveku skaits korpusa sniedzas lidz 5000, bet karotaju skaits neparsniedza 2500, no kuriem ap 50% vacieu. Kellera korpuss atradas Jelgavas rajona, bet Virgolica korpuss aulu rajona.
Bermonta armijas labaka un stipraka vieniba bija Dzelzsdivizija, majora Biofa vadiba. Vina ietilpa 3 kajnieku pulki (Oficiali tos sauca par Kurzemes kajnieku pulkiem) , pie kam 2. pulka bija 4 bataljoni, bet 1. un 3 pulka katra 3 bataljoni. Bez tam katra pulka bija ari minmeteju komanda ar 4 minmetejiem ( Pec Biofa gramatas. Die letzte Front, katra minmeteju komanda bija 4 minmeteji, bet pec Bermonta gramatas, 1. pulka k-da bija 8, bet 2. un 3. pulka k-das 6 minmeteji.) Kajnieku pulka bataljons sastaveja no 3 strelnieku un 1 lometeju rotas (6 lometeji). Bez tam 3. pulka vel bija Virtembergas Lometeju rota ar 12 lometejiem.
Divizija skaitijas ari Jegeru bataljons, kura ietilpa 3 strelnieku un 1 lometeju rota, 2 lielgabali un 2 minmeteji; pionieru bataljons (3 rotas) ; Lutca (Lutz) lometeju bataljons ar 3 rotam pa 6 lometejiem katra (Pec Biofa gramatas Lutca b-na bijuas tikai 3 lometeju rotas, bet pec citam zinam 4 rotas ar 24 lometejiem) ; kavalerijas pulks ar 4 eskadroniem un 1 ritenbrauceju rotu.
Divizijas artilerija sastaveja no 3 vieglam nodalam pa 3 baterijam katra un 4 lielgabaliem baterija, 2 smagam baterijam ( Viena baterija divi un otra - cetri digabali. Bischoff. Die letzte Front. 263. lapp.) un 3 zenitbaterijam pa 2 lielgabaliem katra. Bez tam divizija ietilpa vel 2 brunotie vilcieni, 2 brunotie automobili, 2 lidotaju nodalas ar 16 lidmainam, un policijas bataljons (3 rotas).
Dzelzsdivizija viss cilveku skaits sniedzas lidz 18,000, bet ierindu vienibas lidz 15,000. vina atradas Jelgavas rajona.
Vacu legions, juras kapteina Ziverta vadiba, atradas Bauskas rajona un neliela dala pie Virgolica korpusa (Petersdorfa nodala). Kopa ar etapu dalam legiona stiprums sniedzas lidz 14,000
cilveku, bet ierindu vienibu stiprums lidz 9000 cilveku ar 43 viegliem un 4 smagiem lielgabaliem. Zirgu trukuma del visus vieglos lielgabalus gan nespeja aizjugt.
Legions dalijas 2 brigades un katra bija domati 6 bataljoni, 3 baterijas un 1 eskadrons. Pirma brigade ietilpa Baltenlandes un Brandisa kajnieku pulki, Petersdorfa nodala un eskadrons. Otra brigade ietilpa Jenas un Veikmana pulki, Badenes triecienu bataljons, Medema nodala (Medema nodala skaitijas 400 cilveku, 6 kalnu lielg. (6,5 cm), 1 jatn. lom. nodala ar 6 smagiem lometejiem un 1 neliela jatnieku nodala ar viegliem lometejiem. Kauja 22. junija pie Skangaliem 2 lielgabali gaja zuduma.) un Veikmana eskadrons. Bez tam legiona skaitijas ari Stevera artilerijas pulks, (Stevera artilerijas pulka skaitijas 4 vieglas un 1 smaga baterija.) Damma lometeju nodala (2 lometeju rotas) un 12 lidotaju nodalas. Legiona vienibas cilveku skaits biei mainijas un tadel maza sastava del daas no tam sauca ari par bataljoniem un nodalam. oktobra kaujas, kopa ar legiona otro brigadi, darbojas ari Rikhofa bataljons. Pie Bermonta armijas pieskaitama ari majora Pleves grupa (ap 3000 cilveku) Priekules rajona un plkv. Dibica grupa (ap 3000 cilveku) Lietuva.
Kamer formejas Bermonta korpuss, vin visu laiku deklareja, ka tas ies caur Daugavpili uz Krieviju, bet kad korpuss, pec vacu speku pievienoanas, izvertas par armiju, tad vin jau saka runat valsirdigaku valodu. Tagad Bermonts izsacijas, ka iet uz Daugavpili vares tikai tad, kad kreisais flangs bus pietiekoi nodroinats, atspieot latvieu spekus aiz Rigas. o nodomu vin jau saka realizet ar savu 23. septembra paveli, kura pazinoja, ka latviei un igauni taisoties slegt mieru ar lieliniekiem, lai pec tam uzbruktu krievu Rietumu armijai. Tadel armijas formeanas nodroinaanai Jelgavas rajona, vin esot spiests ienemt aizstaveanas pozicijas linija Olaine-Valgunte, bet 2. plastunu pulka I bataljonam 27. septembri novietoties Livberzes muias un stacijas rajona, un skaitities korpusa rezerve.
Pa to laiku musu komandanturas, kuras atradas Bermonta armijas rajona un pat neitrala josla, viena pec otras tika atbrunotas un likvidetas, pie kam notika jau sadursmes ar musu Slokas komandanturas karaviriem un vienigi ar Sabiedroto militaro misiju priekstavu vidutajibu pagaidam tur noversa lielaku sadursmi. Musejiem vajadzeja atstat Sloku un atiet uz Dubultiem.
No visas Bermonta darbibas bija redzams, ka vin gatavojas uzbrukumam un tikai vel gaida vai nu kadu iemeslu, vai izdevigu bridi. Bermonta armijas noslepumaina gatavoanas nepalika apslepta ari Sabiedrotiem un tie kategoriski pieprasija no vacu valdibas nevilcinaties ar vacu karaspeka izvakanu no Latvijas, pie kam nepaklausibas gadijuma piedraudeja ar blokadi un financiela rakstura spaidiem. Beidzot, kad musu karaspeka papildinaanai izsludinaja mobilizaciju 3. oktobri Riga un Rigas aprili, tad Bermonts labi saprata, ka ja vispar vel ir iespejams sadragat Latvijas armijas spekus Rigas fronte, tad vajag sakt uzbrukumu nekavejoties un tadel 6. oktobri nosutija Ministru Prezidentam Ulmanim adu telegrammu : Atzidams, ka tagad pienacis istais laiks doties uz lielinieku fronti, ludzu Jusu ekselenci gadat par tadiem apstakliem, kas dotu man iespeju bez kaveanas sutit savu karaspeku cina pret Padomju Krievijas sarkanas armijas pulkiem, kas atrodas Latvijas robeas un draud izpostit un iznicinat visas civilizetas kaiminu tautas. Ludzu nekavejoties man pazinot par soliem, kadus Jusu valdiba doma spert, lai mana vadiba atrodoies kara pulki varetu bez kerliem virzities uz prieku. Rietumu armijas komandieris pulkvedis Avalovs.
Nenogaidijis Latvijas valdibas atbildi, Bermonts jau 6. oktobri Jelgava parakstija kaujas paveli, ka uzbrukumu sakt Rigas virziena 8. oktobri.
Bermonta 6. oktobra paveles sakuma bija paskaidrots, ka latviei un igauni turpinot pulcet savu karaspeku noluka uzbrukt Jelgavai. Tadel Baltenlandes grupai (Vacu legionu sauca ari par Baltenlandes grupu) uzbrukt, virzoties ar kreiso sparnu caur Lieliecavu uz Kekavu. Dzelzsdivizijai un grafa Kellera korpusa dalam 7. oktobri ienemt adu izejas stavokli: Dzelzsdivizijas 3. kajnieku pulkam, kopa ar III artilerijas nodalu un 4. eskadronu, ienemt rajonu no Skrandas mesarga majam lidz Mellupjiem; 2. kajnieku pulkam, kopa ar II artilerijas nodalu, - no Birzulu majam lidz Olaines muiai; 1. kajnieku pulkam (bez II bataljona), kopa ar I artilerijas nodalu, no Olaines muias lidz purvam (Uz vacu kartem minetais purvs nosaukts par Letten Bruch, 4112 klm uz rietumiem no osejas) pa kreisi no osejas. Pionieru bataljonam ienemt Klives mezina muiu; 1. kajnieku pulka II bataljonam un 2. eskadronam Erzelu kroga, rajonu ; 1. plastunu pulka III bataljonam, kopa ar Aechmanova 1/2 bateriju un Dzelzs divizijas 1. eskadronu, Slampes muiu, bet 1. plastunu pulka I un II bataljonam, ka ari Mildes baterijai palikt savas pozticijas (1. plastunu pulka I un II b-ni, ka ari Mildes un Pritca baterijas atradas rajona Cenas muia-Ozolu muia-Valgunte) pilna kaujas gataviba. Tapat savas pozicijas palikt Pritca baterijai, kuras apsardzibu uznemties 2. jatnieku baterijas lometejniekiem. 2. plastunu pulka I bataljons paliek kaujas gataviba sava vieta. No 1. jatnieku pulka dot 4 jatniekus 1. plastunu pulka III bataljona riciba, bet parejos 2. plastunu pulka I bataljona riciba.
Uzbrukumu 8. oktobri izdarit ada kartiba: plkst. 08,00 sapulceties 3. kajnieku pulkam ar labo sparnu Plakanieu rajona. 2. kajnieku pulkam ar savu labo sparnu piedalities 3. pulka uzbrukuma, virzoties no Birzuliem uz Skrandam, bet ar kreiso sparnu uzbrukt Olaines ciema virziena. 1. kajnieku pulkam uzbrukt gar Lapsas mesarga majam un Grenamuiu uz varcmuiu, un vina tuvakais uzdevums ir sasniegt liniju varcmuia-Beberbeki.
Taisni plkst. septinos 1. plastunu pulka I bataljonam, kopa ar Mildes bateriju, iziet no Zeltiniem uz Cenas pusmuiu un no turienes turpinat uzbrukumu Pinku muias virziena, kur nodibinat sakarus ar 1. kajnieku pulku, no kura tad sanems talakos rikojumus. Pionieru bataljons un 1. pulka II bataljons, kopa ar 2. eskadronu, pariet uzbrukuma pret Kalnciemu ar tadu aprekinu, lai tur pienaktu jau plkst. 08,00 un to ienemt ar kopeju uzbrukumu. Pec tam uzbrukumu bez partraukuma turpinat pa Kalnciema celu lidz Pinku muiai, kur tad pariet 1. kajnieku pulka riciba. 1. plastunu pulka III bataljonam, kopa ar Aechmanova 1/2 bateriju un 1. eskadronu, plkst. 08,00 ierasties Sloka un pec Rigas Jurmalas iztirianas, turpinat uzbrukumu Bulliem, lai nodroinatu flangu no juras puses, un pec tam 1. eskadrons paries 1. kajnieku pulka riciba.
Brunotam divizionam, 1. plastunu pulka II bataljonam, 3. eskadronam, Jegeru bataljonam un Lutca lometeju bataljonam (bez 4. rotas) plkst. 07,45 atrasties ar gajiena kolonnas galvu pie Dalbes. Brunotam vilcienam vel 7. oktobra vakara ierasties Livberzes stacija, lai tad, kopa ar 2. plastunu pulka I bataljonu, 8. oktobri ienemtu Tukumu un to izdarit ar tadu aprekinu, lai jau plkst. 08,00 sasniegtu Tukumu. Minetam vienibam palikt Tukuma kreisa flanga nodroinaanai un izlukoana Talsu virziena. Dzelzs divizijas pastiprinatai aviacijas eskadrilai izdarit izlukoanu 8. oktobri plkst. 08,00 virziena Kekava-Tornakalns-Riga un Kalnciems-Sloka-Bulli, bet bumbmeteju lidmainam, kuras atrodas kajnieku riciba, plkst. 08,15 iesakt uzbrukumu pretinieka karaspekam, kas virzas pa Rigas oseju un pa celiem no Cenas muias uz Beberbekiem, ka ari no Pinku muias uz Rigu. Kad pretinieks bus sasists, tad 3. kajnieku pulkam, kopa ar 1. plastunu pulka II bataljonu, bez kaveanas turpinat uzbrukumu lidz Daugavai un noturet Tornakalnu; 1. plastunu pulka I bataljonam ienemt Daugavas tiltus, bet 1. kajnieku pulkam ienemt Daugavas kreiso krastu no kipsalas lidz Daugavas ietekai jura un 1. plastunu pulka dalam ienemt Daugavgrivu. Ari Vacu legions sapulceja savus spekus uzbrukuma gataviba jau 7. oktobri 3 grupas : 1) galvenos spekus (4 pastiprinati b-ni ar 18 lielgabaliem un 1 eskadronu) Lieliecava; 2) Brandisa grupu (pastiprinata bataljona lieluma) pie Stelpes un 3) Jenas pulka I bataljonu, kopa ar 1 bateriju un Rikhofa bataljonu, pie Skaistkalnes un Barbeles. Uz turieni vajadzeja izvirzit no Virgolica korpusa ari Petersdorfa nodalu, (Petersdorfa nodala skaitijas apm. 600 cilveku ar 1 bateriju un 1 eskadronu) kura vareja pienakt ap 9.10. oktobri. Galveno triecienu 8. oktobra uzbrukuma vajadzeja dot pirmai grupai, lauoties caur Kekavu; otrai grupai - nodroinat galveno speku labo flangu, virzoties gar Vecmuiu uz Baldoni, bet treai grupai, majora Gotces vadiba, nodroinat legiona aizmuguri un pa dalai ari labo flangu, izvirzoties Radvilika-Valles linija, ka ari izlukot celus uz Jaunjelgavu un Jekabpili.